مشاوره ژنتیک | مشاوره ژنتیک سرطان سینه

رشد سلول های سرطانی در سرطان سینه به تدریج رخ می دهد و با اینکه این سرطان در مراحل ابتدایی قابل درمان است اما معمولا مراجعه کنندگان مبتلا در مراحل پیشرفته بیماری به پزشک مربوطه مراجعه می کنند  و اطلاعات و پیش آگاهی در این زمینه بسیار پایین است. تومورهایی که در سینه به وجود می آید خوش خیم و یا بدخیم هستند که ممکن است با علائم مختلفی در شخص بروز دهد.

شیوع سرطان سینه

میزان شیوع این سرطان در ایران بین سی تا صد هزار نفر است و نیمی از خانم ها زمانی به متخصص مراجعه کرده اند که سرطان پیشرفت کرده است. با اینکه این آمار به نسبت کشورهای غربی کمتر است اما روند آن رو به افزایش است. تاکنون شصت هزار بیمار مبتلا به این بیماری وجود دارد که بالغ بر هزار مورد به مرگ منجر شده است.

 

مشاوره ژنتیک سرطان سینه

دلیل ایجاد سرطان سینه

برخی از فاکتورها در ابتلا به این بیماری دخیل هستند. هر چند دلیل اصلی اینکه چرا برخی از خانم ها به سرطان سینه مبتلا می شوند مشخص نشده است اما برخی از شرایط احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر می کند که در زیر به آن اشاره می کنیم:

سن : با بالا رفتن سن احتمال بیماری افزایش پیدا می کند از هر ۱۰ خانمی که به سرطان سینه دچار می شوند ۸ نفر از آنها بیش از ۵۰ سال سن دارند.هر چند که آمار مبتلایان خانم های جوان در ایران زیاد است که این نشان می دهد در سنین پایین تر هم باید مراقبت های لازم به صورت مرتب انجام بگیرد.

سابقه خانوادگی و ژنتیک : در صورتی که در افراد نزدیک خانواده شما فرد مبتلا  به سرطان سینه و یا سرطان تخمدان وجود دارد  در این صورت  شما بیشتر در معرض خطر  سرطان  سینه قرار دارید.  با این حال از آنجا که سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در خانم هاست ، شاید این مسئله کاملا اتفاقی رخ دهد زیرا اغلب موارد سرطان پستان ارثی نیستند. با این حال جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2، می تواند خطر ابتلا به هر دو سرطان پستان و تخمدان را بالا ببرد. این جهش در این این ژن ها از والدین به فرزند انتقال پیدا کند. ژن دیگری به نام (TP53) وجود دارد که جهش در آن با بالا بودن خطر ابتلا به سرطان سینه همراه می باشد.

بررسی ژنتیکی سرطان سینه

در صورتی که یک نفر و یا بیشتر در خانواده نزدیک شما مانند خواهر، مادر در سن کمتر از پنجاه سال به  این بیماری مبتلا شده است شما واجد شرایط مراقبت در سنین پایین هستید و باید آنالیز های ژنتیکی برای ژن هایی که ذکر شد انجام بگیرد و افراد دیگر هم که نگران این بیماری هستند در قدم اول باید برای مشاوره ژنتیک مراجعه کنند و اگر جز خانواده های پر خطر محسوب بشوند  و در صورت وجود جهش ژن ، مراقبت های لازم و آزمایشات تکمیلی انجام می گیرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 2 =